VARİS ÇORAPLARI

VARİS ÇORAPLARI

Varis Nedir ?

Varis kirli kanı taşıyan toplardamarlarda görülen bir hastalıktır. Ana atardamarlardan vücudun alt kısımlarına, ayak ve bacaklara giden kan, yerçekimine karşı koyarak kalbe geri dönmek zorundadır.Kılcal damarlara gelen kanın basıncı çok düşüktür bundan dolayı kanın kalbe dönüşünü kolaylaştırmak için toplar damarlar içinde kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıkların zamanla deforme olması sonucunda, kan kalbe doğru tam olarak akamaz.ve damar içerisinde göletler oluşur. Bunlar dışarıdan yeşil - mavi olarak görülen şişmiş damarlar olarak fark edilir.Buda varisli damarların başlangıcını oluşturur.

Görevini yapamaz hale gelmiş bu kapakçıkların, fonksiyonlarını tekrar kazanmaları mümkün değildir. Ancak kapakçıkların çalışmasına yardımcı olabilecek tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Varis çorabı; varis tedavisinde en kolay uygulanan tedavi yöntemidir. özellikle yaşlılar ve hamileler gibi ameliyat olamayan yada ilaç alamayan hastalarda kullanılabilen tek tedavi yöntemidir.

Varis çorabı, damarları çevreleyen kasları uyararak, damar içinde deforme olmuş kapakçıkların çalışmasına yardımcı olur. Bacak çevresinde yarattığı basınçla bacaklardaki kanın kalbe geri dönüşünü sağlar. Varis çorabının görevini yerine getirebilmesi için, doğru ölçüler alınarak verilen varis çorabının kullanılması gerekir.

Varis çorabı kullanma talimatı

!     Varis çorabı sabah yataktan kalmadan giyilmesi ve yatana kadar çıkarılmaması gerekir. Şayet yataktan kalktıktan sora giymeniz gerektiyse 10-15 dakika bacaklarınızı duvara dayayarak damarlardaki toplanan kanın boşalması sağlandıktan sonra giyilir.

!    Varis çorabını giyerken bacaklarınız nemli ise talk pudrası ile pudralayın ve çorabı topuğunuza kadar geçirdikten sonra ters yüz ederek yukarıya kadar yuvarlayarak giyin.Varis çorabını giyerken varsa yüzüğünüzü çıkartın, tırnaklarınızla çorabı yukarıya doğru çekmeyin.

!     Varis çorapları her gün yıkanmalıdır. Bu şekilde hem hasta uyumu daha yüksek olur hem de varis çorabının basınç profili değişmez.

!    Varis çoraplarını soğuk suda çitilemeden yıkanır. Havlu arasında kurulanır, güneşe veya kalorifer karşısına konmadan oda sıcaklığında asmadan kurutulur.

!    Varis çorabının ömrü 6 - 8 ay kadardır.

 

Mesaj Gönderin Hemen Ara