GÖVDE – SIRT ORTEZ VE KORSELERİ

GÖVDE – SIRT ORTEZ VE KORSELERİ

Gövde ortezleri omurganın sırt, bölge ve kalça çevresindeki problemler, ağrılar, travmaları stabilizasyon amacı ile kullanılır. Bazı ortezler hazır olarak bedenlere uygun şekilde bulunabilirken bazıları ise kişiye özel üretilir.
 
Lumbosacral  korse (knight / çelik balenli / fleksible vs. ): Bel korseleri içinde en soft ortezlerden olup genel olarak hazır fabrikasyon ürünlerdir. Rijit stabilizasyonun ihtiyaç durulduğu vakalarda ise metal gövdeli ortezler üretilebilir. Örneğin; Knight tipi spinal korse vs.
 
Hiperekstansiyon Korsesi  (Jewett / TLO ): Omurganın dik duruşunu destekleyen  ortezlerdir. Hazır malzeme de olsa kişiye özel ayarlanması gereken ortezlerdir. Kifoz gibi omurganın sagithal deformasyonlarında kullanılır.
 
Plastik Gövde Ortezi (LSO): Lumbal bölgedeki omurga deformasyonları için kullanılır. Rijit ortezlerdendir.
 
Dorsolomber - Torakolomber korseler (fleksible / çelik balenli vs.): Sırt,göğüs kafesi, bel ve pelvis bölgemizi içine alan ortezlerdir. Tekstil ile çelik balen karması olan çoğunlukla fabrikasyon ürünlerdir. Ayarlanabilir ortezler olup kişinin vücut yapısına göre ayarlanmalıdır.
 
Dorsolomber - Torakolombasacral Ortez (Taylor): Rijit spinal ortezdir. Pelvisi temel alarak; bel ve sırt, aynı zamanda göğüs kafasini içine alan ortezlerdir. Genel olarak metalden üretilir.
 
Skolyoz Korsesi
Omurganın çeşitli nedenlerden dolayı rotasyonel ve frontal düzlemde eğriliğine skolyoz denir. Bu deformasyon için uygulanan ortezlere skolyoz korsesi denir. 
 
Kifoz Korsesi
Kifoz omurganın öne eğrilmesi durumudur. Kifoz korseleri eğriliğin ilerlemesini ve cerrahi sınıra erişmesini engellemesi için kullanılır.
Mesaj Gönderin Hemen Ara